Gönderen Konu: Andy Mulligan - Çöplük  (Okunma sayısı 39 defa)

0 Üye ve 1 Muggle konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nazlı Granger

Andy Mulligan - Çöplük
« : 13 Eylül 2019, 07:09:13 »
Andy Mulligan-Çöplük
                                                 
İlk önce kitabın konusundan bahsedeyim.
Çöplük Özeti
Raphael adında, yoksul ve geçimini çöplük toplayarak, çöplüğün içini karıştırıp içinden çıkanları satarak geçinen 14 yaşındaki bir çocuk, bir gün çöpten çanta bulur. Çantayı açtığında, içinden bir şehir haritası, bir anahtar, 1100 peso ve bir fotoğraf çıkar. İçindeki parayı görünce mutluluktan ölmek üzeredir. En yakın arkadaşı Gardo’ya bulduğu çantayı gösterir. İçindeki parayı paylaşırlar. Akşam eve gittiklerinde yoksul ve teneke mahallelerine polis akını olmuştur. Polisler Raphael’in bulduğu çantayı aramaktadırlar. Bulana 10.000 peso vereceklerini söylediklerinde, Raphael çantanın çok değerli olduğunu anlar. Ellerindeki çantadan polislere bahsetmezler. Gardo’yla birikte bir plan yaparlar. Polislerin hiç gitmeyeceği, kimsenin uğramadığı bir yerde çantayı saklamaya karar verirler. Çantayı saklayacakları yer, lakabı Sıçan olan Jun Jun isminde kimsenin umursamadığı, annesiz babasız bir çocuktur. Polisler çöplüğe gelip giderek, kaybolan çantanın çok değerli olduğunu bir kez daha belli eder. Çocuklar, ilk önce çantayı geç vererek polisten daha fazla para koparmayı planlarken, şimdi fikirlerini değiştirmişlerdir. Çantanın sahibini ve içindekilerin neden bu kadar değerli olduğunu araştırmaya başlarlar. Sıçan, çantanın içindeki anahtarı görür görmez, bu anahtarın bir dolabın anahtarı olduğunu fark eder. Dolap, bir tren istasyonundadır. Bir gece trene atlayıp bahsedilen tren istasyonuna varırlar. Anahtarın ait olduğu dolabı bulup açarlar. Dolabın içinden bir mektup çıkar. Mektupta şifreli yazılar olduğunu görünce, bu işin gerçekten de çok ciddi olduğunu fark ederler. Polislerden saklanarak, bazen de onlardan kaçarak şifreli mektubu çözmeye başlarlar. Çantanın sahibi, ülkenin başkan yardımcısının yanında çalışan bir kâhyadır. Polis sorgusunda öldürülmüştür. Geride bıraktığı mektupta yazdığı şifreleri, yalnızca 1 kişi çözebilir. Bu da, mektubu yazdığı büyükbabasıdır. Fakat büyükbabası yıllardır cezaevinde yatmaktadır. 3 kafadar, bir plan yaparlar ve sorguda öldürülen Jose Angelico’nun zekâ dolu şifrelerini tek tek çözmeye koyulurlar. Başlarına aldıkları belaların farkında bile değillerdir. Fakat, karşılarına çıkan her engel onları daha da hırslandırır. Bu işin sonuna kadar gitmeye karar verip, harekete geçerler.
Bence çok güzel hepinize okumanızı tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2019, 07:09:34 Gönderen: Nazlı Granger »


  • Patronusu: Su Samuru
  • Asası: Asma Ağacı Ejderha Yürek Teli 38,1 cm
  • Süpürgesi: Yok
  • Böcürtü: Başarısız olmak
  • Gerçek Adı: Deniz Nazlı

 

 
Sitemiz En İyi Chrome, Mozilla, Yandex, Opera ve Microsoft Edge Tarayıcılarında ve 1366x768 boyutunda görüntülenmektedir.

Bu site Harry Potter ve Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? filmlerinin ve kitaplarının fan sitesidir. Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay almadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir, yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız Admin ve Yöneticilere bildirebilirsiniz. Şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.
 
 - Bu site Hortkuluk Avcısı sitesinin üyelerine ithaf edilmiştir. -